Záhradný nábytok Prowood z materiálu ThermoWood - otázky a odpovede

1. Prečo si kúpiť záhradný nábytok práve z masívu?
Pretože drevo je od pradávna prírodnou a prirodzenou surovinou pre výrobu nábytku. Drevo je príjemné na pohľad aj na dotyk. Medzi ďalšie výhody patrí absolútna zdravotná nezávadnosť, dlhodobá životnosť a stálosť.
2. Je možné si tovar pred objednaním niekde prehliadnuť?
Áno. Drevený záhradný nábytok PROWOOD je možné si prehliadnuť a podľa prianí aj ohmatať v našej vzorkovni v sídle firmy v Bratislave, kde ste srdečne vítaní.
3. Akým spôsobom mi môže byť záhradný nábytok doručený domov?
Pre najpohodlnejšie a najrýchlejšie dodanie priamo k Vám domov vo väčšine prípadov využívame služby kuriérskej spoločnosti DHL. Kuriéri DHL okrem hotovosti akceptujú aj platby platobnou kartou. Nábytok v rozloženom stave balíme do pevných kartónových krabíc, aby sa minimalizovalo prípadné poškodenie počas prepravy. Samozrejmosťou je bezplatný osobný odber zo skladu v Bratislave, na adrese Galvaniho 2/a.
4. Ako uvádzate na Vašich stránkach, je doprava záhradného nábytku skutočne zdarma?
Áno. Pokiaľ nakúpite nábytok a prípadné doplnky v celkovej hodnote vyššej než 240,- Eur je doprava skutočne zdarma. A to do ktoréhokoľvek miesta v SR. Pokiaľ nakúpite do hodnoty 240,- Eur, účtujeme Vám dopravné iba 10,- Eur.
5. Obrázky vyzerajú veľmi pekne, odpovedá vyobrazený tovar skutočnosti?
Áno. Pokiaľ nakúpite nábytok a prípadné doplnky v celkovej hodnote vyššej ako 240 € vrátane DPH 20% je doprava skutočne zdarma, a to po celej Slovenskej republike. Ak nakúpite do 240 € vrátane DPH 20%, účtujeme Vám dopravné vo výške 10 € vrátane DPH 20%, a to bez ohľadu na zvolený spôsob platby.
6. Je možné nechať si poslať tovar aj do zahraničia?
Samozrejme. Vašu objednávku Vám bezpečne doručíme napríklad tiež do Čiech aj do ďalších európskych štátov.
7. Aká je záručná lehota na záhradný nábytok PROWOOD?
Na všetky produkty radu PROWOOD je poskytovaná zákonná záručná doba 24 mesiacov.
8. Aká je životnosť dreveného záhradného nábytku PROWOOD?
Testy ukázali, že masívne drevo z fínskej borovice ThermoWood® je schopné 30 ročnej životnosti. Najmä vďaka tepelnej úprave dreva. A pretože je drevený záhradný nábytok PROWOOD z tohto dreva vyrábaný, vydrží Vám až 30 rokov. Odolnosť tohto tepelne upraveného dreva proti rozkladu je ďaleko lepšia než pri bežných ihličnatých drevinách alebo niekoľkých odpovedajúcich tropických listnatých drevín. Vďaka rozmerovej stálosti sa zvyšuje životnosť výrobkov PROWOOD z materiálu ThermoWood®. Pokiaľ sa o drevo budete patrične starať a podstúpite určité opatrenia, ako je frekvencia následných povrchových úprav, kontrola poškodení a všeobecná údržba, môžete tak udržať výrobky z tepelne upraveného dreva vo veľmi dobrom stave.
9. Ako je možné, že je vonkajší záhradný nábytok PROWOOD tak odolný?
Trvanlivosť materiálu ThermoWood® vychádza zo zmien, ktoré sa uskutočnia v chemických zlúčeninách dreva, pomocou tepelnej úpravy. Vďaka tepelnej úprave a odstráneniu živice zostáva vlhkosť tepelne upraveného dreva ThermoWood® hlboko pod 20 %, ak keď je v kontakte napríklad so zemou alebo aj keď je relatívna vlhkosť vzduchu 90 %. Aby huby, ktoré drevo rozkladajú, prosperovali, potrebujú správnu teplotu (najmenej 5 °C), správnu vlhkosť dreva (cez 20 %) a cukry. Cukry dreva sa tepelnou úpravou rozkladajú, teda huby nemajú pre seba žiadne živiny. Pravidelná povrchová úprava prispieva k tomuto faktu tak, že znižuje absorpciu vlhkosti tepelne upraveného dreva. Pri teplote okolo 20 °C, kedy je relatívna vlhkosť vzduchu 60 - 70%, je rovnovážna vlhkosť tepelne upraveného dreva asi 6 - 7%. Pokiaľ relatívna vlhkosť stúpne na 80 %, je rovnovážna vlhkosť dreva stále iba okolo 8 %. Tým sa podstatne zníži pohyb spôsobený vlhkosťou a všetky škody, ktoré z toho vyplývajú.
10. Ako preniká vlhkosť do tepelne ošetreného dreva ThermoWood® a ako tomu pri exteriérovom drevenom nábytku a plotovkách PROWOOD zabrániť?
Rovnako ako v prípade normálneho dreva sa voda tiež primárne vstrebáva cez čelá tepelne upraveného dreva ThermoWood®. Aby sa zabránilo vstrebávaniu vody, odporúča sa preto niekoľkokrát ošetriť čelá dreveného záhradného nábytku a plotoviek PROWOOD vhodným náterom na toto drevo. Všeobecné pravidlo je, akonáhle sa vytvorí film na hrane dreva, môžeme si byť istí, že bol vykonaný dostatočný počet ošetrení.
11. Po obstaraní nábytku, musím záhradný nábytok PROWOOD nejakým spôsobom povrchovo ošetriť?
Z dôvodu poveternostných vplyvov a slnečnému UV žiareniu začne povrch dreveného záhradného posedenia a plotoviek PROWOOD z materiálu ThermoWood® s odstupom času šednúť a praskať. Aby ste obmedzili toto pôsobenie, odporúčame výrobky PROWOOD ošetriť povrchovou úpravou, zvláštnu pozornosť je potrebné venovať koncovým plochám (čelám). V našej ponuke nájdete výrobky presne určené k tomuto účelu. Pokiaľ sa materiál ThermoWood® neošetruje, nezníži to nijak zásadne jeho životnosť, avšak nie je možné garantovať všetky deklarované vlastnosti materiálu a tiež vznikanie väčších než vlásočnicových trhlín.
12. Pokiaľ sa rozhodnem pre povrchové ošetrenie, ako by som mal pred náterom pripraviť drevený podklad?
Drevený podklad musí byť suchý, čistý a nesmie byť vystavený mrazu.
13. Akými výrobkami teda drevený záhradný nábytok PROWOOD najlepšie ošetriť?
Odporúčame použiť náterové hmoty dodávané priamo našou firmou. Pokiaľ sa ale chystáte vybrať náterovú hmotu sami, radíme použiť vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc. Na výrobky PROWOOD neodporúčame používať iba oleje na prírodnej báze.
14. Prečo neodporúčate používať oleje na prírodnej báze pre ošetrenie nábytku PROWOOD?
Tepelný proces z materiálu ThermoWood® odstránil zložky, ktoré oleje na prírodnej báze obsahujú. Použitím týchto olejov by materiál bol opäť nasýtený týmito zložkami.
15. Ako najlepšie zabrániť blednutiu farby záhradného nábytku a ďalších výrobkov PROWOOD?
Pre zachovanie prirodzene tmavo hnedej farby vonkajšieho dreveného nábytku a výrobkov z materiálu ThermoWood®, odporúčame Vám ich ošetriť vhodným náterom. Takto by ste mali v závislosti na zmenách farby materiál natierať zakaždým, kedy je potrebné. Okrem zachovania vzhľadu ošetrenie chráni vonkajší záhradný nábytok a plotovky PROWOOD pred vodou a tým aj pred praskaním a zvrásnením povrchu. Uľahčuje to teda podstatne jeho údržbu (jednoduchšie odstránenie povrchových nečistôt). Dĺžka intervalu ošetrenia sa mení v závislosti na tom, ako veľmi sú plotovky a drevený záhradný nábytok vystavené dažďu a slnečnému žiareniu. Pravidelne ošetrované nafarbené povrchy majú všeobecnú tendenciu vydržať mnohonásobne dlhšiu dobu. Pokiaľ zákazník očakáva výrobok podobajúci sa pôvodnej tmavo hnedej farbe ThermoWood®, mal by byť ošetrený náterom, ktorý obsahuje štipku hnedého pigmentu.
16. Má UV žiarenie nejaký vplyv na povrch dreveného záhradného nábytku PROWOOD?
Áno, bohužiaľ. Slnečné UV žiarenie býva neuveriteľne agresívne na povrchy nielen dreveného záhradného posedenia a doplnkov PROWOOD z masívu ThermoWood®, ale aj na povrchy všetkých ostatných drevín. Vďaka jeho pôsobeniu vznikajú na nijak neošetrenom povrchu dreva farebné zmeny a postupné šednutie farby. Toto prebieha v závislosti na stupni pôsobenia svetla na materiál podľa jeho umiestnenia (vonkajší záhradný nábytok umiestnený v zatienenom priestore mení farbu pomalšie, avšak drevený záhradný nábytok vystavený priamemu slnečnému svetlu mení farbu rýchlejšie). Rovnako tak sa na farebných zmenách podieľajú poveternostné vplyvy. Odporúčané ošetrovanie povrchu vhodným náterom na drevo s pigmentom a UV ochranou znižuje škodlivé účinky UV žiarenia a zvyšuje tak celkovú životnosť dreveného záhradného posedenia PROWOOD.
17. Prečo by sme mali používať ako vhodnú povrchovú úpravu vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc?
Jedine tieto náterové hmoty dokážu povrch tepelne ošetreného dreva veľmi dobre nasýtiť a drevo je tak dlhodobejšie chránené pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Materiál je veľmi málo nasiakavý a lepšie drží tieto náterové hmoty.
18. Ako je zabezpečený spojovací materiál použitý pri záhradnom nábytku PROWOOD proti korózii?
Spojovací materiál použitý pri drevenom záhradnom nábytku PROWOOD je zabezpečený proti korózii povrchovou úpravou, ktorá chráni jednotlivé prvky kovania pred pôsobením vlhkosti a tým následnej korózii. Spojovací materiál vydrží bez korózie po celú dobu životnosti dreveného záhradného posedenia PROWOOD, pokiaľ táto ochrana nie je poškodená.
19. Keď záhradný nábytok PROWOOD skladáme, prečo je potrebné ho lepiť?
Zlepenie záhradného nábytku zvyšuje celkovú tuhosť nábytku, stabilitu a ochranu spojov vo vlhkom vonkajšom prostredí. Nábytok tak lepšie obstojí v ťažkých exteriérových podmienkach. Navyše nedochádza k uvoľneniu kolíkových spojov. K tomuto lepeniu kolíkových spojov sa používa polyuretánové lepidlo, ktoré sa hodí do vlhkého vonkajšieho prostredia a neuvoľňuje sa. Vyplňuje nerovnosti, tlmí hluk a vibrácie. Nie je k drevu agresívne a odoláva bežným poveternostným vplyvom a bežným chemikáliám. Veľmi dobre sa hodí pre lepenie exteriérového nábytku.
20. Ako naložiť s dreveným záhradným nábytkom PROWOOD v zime?
V zimných mesiacoch by sa mal drevený záhradný nábytok PROWOOD prikryť netransparentnou fóliou alebo sa uskladniť v miestach, kde je chránený pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
21. Môžem sa spoľahnúť na to, že je drevený záhradný nábytok PROWOOD ekologický a zdravotne nezávadný
Už samotný výrobný proces tepelnej úpravy materiálu ThermoWood® prebieha bez akýchkoľvek chemických prísad, iba za pomoci tepla a pary. Výroba záhradného nábytku PROWOOD je ekologická a nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie. Na konci svojej životnosti je možné drevo alternatívne využiť, zrecyklovať či odstrániť rovnakým spôsobom ako ostatné drevo.
22. Z akých lesov pochádza drevo ThermoWood®? Čo znamená označenie skratkou PEFC?
Skratka PEFC je certifikát, ktorý zaručuje, že drevo použité pre výrobu tohto záhradného nábytku nebolo ťažené ilegálne. Práve naopak, že toto drevo pochádza z lesov, ktoré sú priamo pre túto ťažbu určené, že je zabezpečované trvalo udržateľných lesov, ktoré sú riadené a kontrolované fínskou vládou.
23. Môže nábytok PROWOOD, vyrobený z materiálu ThermoWood®, napadnúť drevokazný hmyz?
Ako preukázali testy, masívny materiál ThermoWood® je odolný proti drevokazným chrobákom (červotoč - Anobium punctatum, hrbohlav hnědý - Lyctus Bruneus, čeľaď fúzačovitý). Materiál ThermoWood® je dokonca schopný odolať aj útoku termitov.